Bliskość to umiejętność

Bliskość to umiejętność

Co to właściwie oznacza, że bliskość to umiejętność?

Na pewno jest to bardzo nieortodoksyjne ujęcie tematu, ponieważ w ujęciu bezpretensjonalnym można powiedzieć, że wystarczy podejść bliżej i już. Mamy bliskość i umiejętność korzystania z niej.

Nie ma tu nic do trenowania czy wyuczenia się. A jednak bywają z tym problemy.

Bliskość to przełamywanie barier emocjonalnych

Życie w społeczeństwie jest bardzo skomplikowane. Trzeba utrzymywać relacje o bardzo różnym charakterze, czasami wręcz jedynie potencjalnym.

Oznacza to, że zazwyczaj przez większość czasu skupiamy się na stawianiu barier między sobą. Ich przełamywanie nie jest proste, ponieważ jest to wkraczanie w obszar tabu, gdzie nie czujemy się dobrze i mamy poczucie ciągłej obcości.

Efektem tego jest to, że w sytuacjach wymagających bliskości, zwłaszcza po dłuższym czasie pozostawania singlem, nie umiemy się we właściwy sposób otworzyć.

Na początku może to być problemem i nawet powodować poczucie odrzucenia u drugiej osoby, ale dla takich sytuacji jak ta wymyślono komunikowanie się w związku.

Odpowiednia komunikacja jest w stanie sprawić, że lepiej się zrozumiemy i nawiązywanie bliskości będzie znacznie łatwiejsze. Z czasem stanie się normalnym zachowaniem dwojga ludzi.

Dodaj komentarz